Answer:
281,281.28
Explanation:
expected cost 300,000 + 10,000 = 310,000
with an inerest rate of 10%
discount value equals to 281,281.28
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Answer:
The correct answer is $0
Explanation:
Solution
An Impairment loss recognized when a book value of reporting company is more than its fair value, In the given example, the book value is not more than its fair value or higher than the value, hence the amount of the impairment loss that Antle Inc would record for goodwill at the end of 2021 is: Impairment loss is $0
Answer:
Embedding culture.
Explanation:
Embedding culture requires determining your leadership style, role modeling, teaching, and coaching. It is seen in how rewards and status is given and to whom, and in our criteria for recruitment, selection, promotion and excommunication of members.
Answer:
Using the discount cash flow model to value the company, we can say that the company is worth $85 million / 12% = $708.33 million
Each stock should be worth approximately $708.33 million / 100 million = $7.0833 per stock
If the company uses the cash to finance new projects, then future cash flows should be approximately $97.75 million, and the company's value = $97.75 million / 12% = $814.583 million. This represents a 15% increase in value. The stock price should also increase by 15% to $8.1458 per stock.
If the company instead decides to repurchase stocks using all the cash, then it could repurchase 35.29 million stocks. Since we are assuming that the company's future cash flows wouldn't be affected by this decision, then the company's total value will still be $708.33 million, but each stock would be worth much more = $708.33 / 64.71 million stocks = $10.95. This represents a 34.36% increase with respect to the other alternative of investing the cash.
The issue here, is that this situation is not very realistic. It is not normal for a company to use all of its cash to repurchase stocks since it would result in a huge increase in stock prices (stock prices are set by supply and demand). Also, this would also result in a sharp increase in the cost of equity due to higher risks.