Answer:
The last option is the right answer
Explanation:
(The car wash was not liable because it could not have expected it was taking responsibility for over $850,000 worth of jewelry when it accepted the salesman's vehicle)
The car wash was not informed that jewelry worth such a high value is also present inside the car. It is the responsibility of car owner to check and ensure nothing is present inside
$633.40 his deductions total up to $166.60 so subtract that from his gross amount
Answer:
200 cans
Explanation:
Given that,
Selling price per can = $25
Variable cost = $17.50 each can
Fixed operating costs = $1,500
Marginal tax rate = 40 percent
Profit per unit = Selling price - Variable cost
= $25 - $17.50
= $7.50
PC’s operating break-even point:
= Fixed cost ÷ Profit per unit
= $1,500 ÷ $7.50
= 200 cans
Answer:
4.96%
Explanation:
In order to determine the component after-tax cost of debt first we need to compute the before tax cost of debt by applying the RATE formula which is to be shown in the attachment below:
Given that,
Present value = $1,155
Future value or Face value = $1,000
PMT = 1,000 × 8.25% ÷ 2 = $41.25
NPER = 40 years × 2 = 80 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after applying the above formula
1. The pretax cost of debt is 3.54% × 2 = 7.08%
2. And, the after tax cost of debt would be
= Pretax cost of debt × ( 1 - tax rate)
= 7.08% × ( 1 - 0.30)
= 4.96%
Answer:
$31.25
Explanation:
40 hours a week x 4 weeks a month = 160 hours of work per month
$5,000 divided by 160 = $31.25