Answer:
The correct option is;
A) Steel becomes too hot in the Sun and can burn the children
Explanation:
The properties of steel includes;
Low specific heat capacity, high thermal and electrical toughness, high hardness, high tensile strength, high yield strength, appreciable elongation, high fatigue strength, can easily corrode, high malleability and ability to creep
Therefore, due to the low specific heat capacity, which is 0.511 J/(g·°C) and high conductivity of steel which is about 32 W/(m·k), the temperature of the steel can rapidly rise and the hot steel surface can readily conduct the heat, (due to the temperature difference) to other bodies that come in contact
Answer:

Explanation:
Given data:
flow rate = 10 gallon per minute = 0.0223 ft^3/sec
diameter = 0.75 inch
we know discharge is given as
Q = VA
solve for velocity V = \frac{Q}{A}[/tex]

V = 7.27 ft/sec
we know that Reynold number



calculate the
ratio to determine the fanning friction f

from moody diagram f value corresonding to Re and
is 0.037
for horizontal pipe


where 1.94 slug/ft^3is density of water

Answer:
A) 
B) 
C) Second law efficiency 4.85%
exergy destruction for the cycle = 9.3237 kW
Explanation:
Given data:
degree celcius
degree celcius

Power to refrigerator = 9.8 kW
Cp = 3.35 kJ/kg degree C




b)

wil be max when COP maximum
taking surrounding temperature T_H = 20 degree celcius

we know that


c) second law efficiency

exergy destruction os given as 
= 9.8 - 0.473 = 9.3237 kW
The answer & explanation for this question is given in the attachment below.
Answer:
<h2> The overall reliability of the system is 88%</h2>
Explanation:
When solving for the reliability of a complex machine, that is a machine that has more than one component, the reliability of the machine is the products of all individual components.
Given the
reliabilities of 98%,
96%, and
94%
Converting to decimals we have
98/100= 0.98
96/100= 0.96
94/100= 0.94
The product of all reliability is
0.98* 0.96 0.94= 0.88
now converting back to percent we have
0.88*100= 88%