I guess the correct answer is 6.48%
If Curtis invested in the Initech, Inc. bonds, The after-tax rate of return from this investment is 6.48%.
Since, [(1 - 0.28) × (250,000 × .09)]/250,000 = .0648.
Answer:
P(13,2) = 169
Explanation:
We have to calculate the combinations for left and right shoe considering is not the same having a right shoe blue and left red than having a right shoe rend and a left red.
there are 13 pairs from whcih she will take a single pair:

where:
n = number of pair = 13
r = shoes = 2 (one on each foot)

P(13,2) = 169
Answer:
$90,000 and $86,000
Explanation:
In year 1, Lawrence Corp. purchased equipment for $100,000. Lawrence uses straight-line depreciation over a 10-year useful life with no residual value for financial reporting purposes.
In year 1, tax depreciation was $14,000. At the end of year 1, the carrying value for accounting purposes is $90,000, and the tax basis is $86,000.
Carrying value = Cost - Depreciation to date = 100,000 - (100.000 cost / 10 years) = $90,000
While tax basis = Cost - Tax depreciation = $100,000 - $14,000 = $86,000
Answer:
b) Heightened global competition
Explanation:
Since in the question it is mentioned that working as a distributor of an automative part i.e. based on the Ohia diversifies its business operations in China. Also the employees and the management are working with this division and taking the classes on the chinese culture and their customs in order to feel comfortable
So this scenario represents that the global competition is on the peak
Therefore the option b is correct
<span>Answer:
People who see Karen’s site in relevant organic search results often click through to her site
Explanation: The new paid & organic report provides a holistic view of your text ad stats and organic listings at the query level, letting you analyze strengths and gaps in your overall search presence.</span>