The answer is: 48 hours
If the vessel operator is knowingly aware of the situation and decided not to file a written report for the victim, the vessel operator will be exposed to several risk of crime if the wound managed to took the victim's life because the court will seem him/her as responsible in the death
Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.
Answer:
the answer is =32291.67.
The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Explanation:
Solution
Given that:
The Annual demand D = 5000 boxes
The Cost C = $6.4 per each box
The Carrying cost H = 25% of the unit cost = 0.25*6.4 = 1.6
The ordering costs S = $25.00
Now,
EOQ =√2DS/H
EOQ =√(2*5000 * 25)/1.6
Thus,
EOQ =Q = 395.28
The Total cost = DC + (Q/2)H + (D/Q)S
= 5000*6.4 + (395.28 /2) 1.6 + (5000/395.28)25
Then,
T = 32000 + 316.23 + 316.23
= 32632.46
So,
The new supplier has offered to sell the same item for the amount of $6.00 if Q = 3,000 boxes
Hence,
The total cost = 5000 * 6 + (3000/2)1.5 + (5000/3000)25
= 30000 + 2250 + 41.67
= 32291.67
Therefore, The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Answer: C) Benchmark against local and national markets
Explanation:
This is the best answer because Solo Music Publishers is losing employees to rivals because they offer better salaries. Should they then align their salary package to that of rivals at a local and national scale, they will become more competitive and hence more attractive. Baring other factors then, they should lose no more employees based on salary structure alone.
Answer: Jeremy completed his engineering degree.
Explanation:
Since Jeremy has a college degree in engineering he makes more money than Rose who dropped out of college. College graduates are in higher demand to work the jobs that pay more than smaller companies. If Rose had of completed her college degree she could of found a job that uses her education and made more money.
Since Jeremy has a specific degree the company hired him based on his knowledge of the subject. He will be paid higher and most likely have better benefits than someone in an entry level position.