Answer with its Explanation:
Step 1:
First of all record a loan of $3 million loan:
Dr Bank $3,000,000
Cr Loan $3,000,000
Step 2:
Finance charge will be 3% on this loan amount:
Dr Finance Charge $3million *3% = $90,000
Cr Bank $90,000
Step 3:
The interest on the note is 7% which is $70,000. So the journal entry would be:
Dr Interest Expense $70,000
Cr Interest payable $70,0000
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
The utility maximization point for a consumer is as follows:

It is given that,
price of Pepsi(x) = $1 per can
price of a hamburger(y) = $2
Marginal utility from Pepsi = 4
Marginal utility from hamburgers = 6
Hence,

4 > 3
Therefore, it can be seen that the consumer's utility is not maximized at this point.
Law of diminishing marginal utility states that as the consumer consumes more and more quantity of goods then as a result the utility obtained from the consumption goes on diminishing.
So, there is a need to increase the quantity of Pepsi consumed and reducing the quantity of hamburgers consumed.
I believe the correct answer is job performance.
This is because all of those things mentioned above (how much time he spends with his team, his impact on the team, and how well he explains new things) are part of his performance, and based on the effects that this has, his performance will either be considered to be good or bad.
Answer:
Order size = 50 cars
The number of orders=25
Explanation:
<em>The Economic Order Quantity (EOQ) is the order size that minimizes the balance of ordering cost and holding cost. At the EOQ, the carrying cost is equal to the holding cost. </em>
It is computed using the formulae below
EOQ = √ (2× Co× D)/Ch
Co- Ordering cost, Ch- Carrying cost - D- Annual demand
EOQ= √2× 1000× 1250/1000= 50
Number of cars to be ordered per time, i.e optimal order size= 50 cars
Order size = 50 cars
b)
The number of times orders should be placed per year would be calculated as follows:
The number of orders = Annual demand/ order size
The number of orders= 1250/50 = 25
The number of orders=25
Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600