Answer:1.$50/hr
2. $850
3.$30
4.$510
5.$1360
Explanation:
1. Hourly rate= Total annual salary/Number of hours worked
$85,000/1,700 hours=$50/hour.
2. Direct labour cost for client 367 = Hourly(required 1)× Number of hours billed
$50/hour × 17 hours= $850
3. Indirect cost allocation rate = Total indirect costs/ Total number of billed hours
$360,000/12,000 hours= $30/hour
4. Indirect costs allocated to client= Indirect cost allocation rate × Number of attorney billing hours
$30 (from required 3) × 17 hours = $510.
5. Total job cost = direct costs + indirect costs allocated
850 + 510 = 1360.
Enjoy
Answer:
B. It is brought about by a specific event
Explanation:
Mood is the way a person feels at a particular time brought about by a certain event
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash A/c Dr $4,680
Credit card expenses A/c Dr $120 ($4,800 × 2.5%)
To Sales $4,800
(Being the deposit is recorded and the remaining balance is debited to the cash account)
We debited the cash and the credit card expenses account and credited the sales account so that proper entry would be recorded.
Answer with its Explanation:
Step 1:
First of all record a loan of $3 million loan:
Dr Bank $3,000,000
Cr Loan $3,000,000
Step 2:
Finance charge will be 3% on this loan amount:
Dr Finance Charge $3million *3% = $90,000
Cr Bank $90,000
Step 3:
The interest on the note is 7% which is $70,000. So the journal entry would be:
Dr Interest Expense $70,000
Cr Interest payable $70,0000
Answer:
The correct answer is C) 150,000 board feet.
Explanation:
In order to meet domestic demand, Norway must import the goods produced in other countries, which means that there is no price increase due to the shortage of the good.
If Norway only produces 50,000 board feets and the demand is 200,000, then it will be forced to introduce the missing amount that comes from other countries.