Answer:
Dr. Freight-in $28
Dr. Supplies Expense $42
Dr. Entertainment of Clients $65
Dr. Postage Expense $30
Dr. Cash Short/over $3
Cr. Cash (200-32) $168
Explanation:
Petty cash is kept to deal with the day to day expense of the business. It is kept separate from the cash balance of the company.
To replenish the fund we, need to record the petty cash expenses in their respective accounts and deduct the amount from petty cash account.
If the cash is short or over the balance shown in the account we also need to record it.
Answer:
$140,000
Explanation:
The difference between operating incomes under absorption costing and variable costing based on fixed expenses is shown below:
Variable costing:
Fixed manufacturing overhead in production $750,000
Absorption costing:
The Fixed cost would be
= Beginning fixed manufacturing overhead in inventory + Fixed manufacturing overhead in production - Ending fixed manufacturing overhead in inventory
= $190,000 + $750,000 - $50,000
= $890,000
So, the difference would be
= $890,000 - $750,000
= $140,000
Answer:
a default setting for displaying all the data in a table
Explanation:
Datasheet View is default settings in Database Management System, which allows access to view the displayed data organized in columns and rows similar to an excel worksheet.
It also allow options for enter, delete or modify the data in a table.
Hence, in this case, the best idea that explains the Datasheet view is a default setting for displaying all the data in a table
Answer:
1)They would prefer to make shorts as contribution margin per unit is higher for shorts
Explanation:
Step 1. Given information.
- Sales price shirts is $24
- Variable costs shirts is $10
- Variable costs shorts $17
Step 2. Formulas needed to solve the exercise
Contribution margin = sales price - variable cost
Step 3. Calculation.
Contribution margin shirts = 24 - 10 = 14
Contribution margin shorts = 32 - 17 = 15
Step 4. Solution.
<h2>
Contribution margin shorts > Contribution margin shirts</h2>
Answer:
A) $12,528
Explanation:
We should consider the rent payment as an annuity. Because we are paying, it should be considered the present value of an annuity.
C 2,468
time 6
rate 0.05
PV $12,526.8080
We are asked for the closet option, so we have to chose A) 12,528