Answer:
$7,700 increase
Explanation:
We can determine the change in Wolverine's cash balance by deducting the cash disbursement and operating expenses from the cash receipts.\
Change in cash balance = Cash receipts - Cash disbursement - Operating expense
Change in cash balance = $48,000 - $33,800 -$6,500
Change in cash balance = $7,700
WORKING:
<u>Cash Receipts</u>
Sales
February ( 59,000 x 45%) $26,550
January ( 39,000 x 55%) $21,450
Total $48,000
<u>Cash disbursement</u>
Purchases
February ( 44,000 x 15%) $6,600
January ( 32,000 x 85%) $27,200
Total $33,800
<u>Operating expenses </u>
Incurred $9,400
Depreciation ($2,900)
Net $6,500
Answer:
pretax income is $152080
Explanation:
given data
fixed costs = $74300
variable costs = 34%
sales = $343000
to find out
pretax income
solution
we know that pretax income formula is
pretax income = sales - variable costs - fixed costs
put all these value
pretax income = 343000 - 34% of 343000 - 74300
pretax income = 343000 - 116620 - 74300
pretax income = 152080
so pretax income is $152080
Answer:
= $52.78 per share
Explanation:
<em>The value of a business can be determined using the free cash flow model. According to this model, the value of a firm is is the present value of its free cash flow discounted at the weigthed average cost of capital (WACC.)</em>
<em>The value of equity is the value of firm less value of other instruments (e.g debt and preferred stocks)</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt </em>
We can work out the the value per share using the steps below:
<em>Step 1</em>
<em>Calculate the total value of the firm</em>
Value of firm = 27.50/(0.1-0.07)
= $916.66 million
<em>Step 2</em>
<em>Calculate the value of equity</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt</em>
= $916.66 million - $125.0 million
=791.666 million
<em>Step 3</em>
<em>Calculate the value per share</em>
Value per share = Value of equity/ units of common stock
=$791.666 million/15 million units
= $52.78 per share
Answer:
10.16 gallons of gas
Explanation:
To be exact, a US gallon contains 3.78541 liters.
So a gallon of gasoline contains 3.78541 liters of gasoline, which means that one gallon of gasoline costs 1.30€ x 3.78541 = 4.92€
If the visitor has 50€, he/she can purchase 50€/4.92€ = 10.16 gallons of gas
*Only the US, Myanmar and Liberia use the imperial system of measurement (e.g. miles, yards, feet, gallons, quarts, etc.) while the rest of the world uses the metric system (e.g. meters, kilometers, liters, etc.). But the US was one of the first countries in the world to formally adopt the metric system (since the 19th century), but the change was not mandatory, so most people continued to use the imperial system as part of the culture.
Answer:
May's sales that are expected to be noncollectable are $7500.
Explanation:
The total collections from a months's credit sales is expected to be as follows,
35% in the month of sale
54% in the following month
6% in the second month after sale
The remaining is expected to be noncollectable.
The credit sales for a month are equal to 100%.
The percentage of noncollectable sales is = 100 - (35 + 54 + 6) = 5%
Thus, 5% of each month's sale is expected to be noncollectable.
May's sales that are expected to be noncollectable are,
Noncollectable Sales-May = 150000 * 0.05 = $7500