Markup is the amount added to the cost price of goods to cover overhead and profit.
Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water.
Let us say original price was $x.
Now price after markup is $2.
So we can make an equation like:
original price + markup price = price after markup
x + 60% of x =2


dividing both sides by 1.6
x= 1.25
So original price was 1.25 dollars.
From the information given,
3 pounds = $18
Therefore, 1 pound = 18/3 = $6 (this can be treated as a constant of proportionality) such that,
Cost,C = 6*Weight, W (pounds)
Equation;
C = 6W, where C = Cost in $, and W = Weight in pounds.
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
Answer:



Step-by-step explanation:
Given


Solving (a): The mean
Mean is calculated as:

This gives:



Solving (b): The median
Sort the data in ascending order:


The median is:



The 8th item on the sorted dataset is 7; So:

Solving (c): The mode

Because it has a frequency of 3 (more than any other element of the dataset).