<span>t can be any whole number where 0 ≤ t < 75. is the answer
</span>
1 $ = 100 cents
1.5 $ = 150 cents
1.50 $ a percentage of 200 cents = (150/200)100= 75%
Answer:
1 - If method I is used, population of generalization will include all those people who may have varying exercising habits or routines. They may or may not have a regular excersing habit. In his case sample is taken from a more diverse population
2 - Population of generalization will include people who will have similar excersing routines and habits if method II is used since sample is choosen from a specific population
Step-by-step explanation:
Past excercising habits may affect the change in intensity to a targeted excersise in different manner. So in method I a greater diversity is included and result of excersing with or without a trainer will account for greater number of variables than method II.
Answer:
6.065; 7.358 ; 6.694
Step-by-step explanation:
Given that, profit is quoted using the function :
R = 2pe ^ -0.1p
(a)
When price 'p' = $5
R = 2(5)e^(-0.1*5)
R = 10e^(-0.5)
R = 10 * 0.6065306
R = 6.065
B)
When price 'p' = $10
R = 2(10)e^(-0.1*10)
R = 20e^(-1)
R = 20 * 0.3678794
R = 7.358
C.)
When price 'p' = $15
R = 2(15)e^(-0.1*15)
R = 30e^(-1.5)
R = 30 * 0.2231301
R = 6.694
Answer:
Total amount of water = 5,200,000
Step-by-step explanation:
Given:
water produced = 50,000 quarts of water per week
Production drop = 5% = 0.05 per year
Number of week in year = 52 week
Find:
Total amount of water
Computation:
Sum = a / r
a = 50,000 x 52
a = 2,600,000
Sum = a / [1-r]
Sum = 2,600,000 / 5%
Sum = 2,600,000 / 0.05
Total amount of water = 5,200,000