Let

be the number of hours that the waitress works in the evening.
We know for our problem that she works

in the afternoon and that she works <span>1.75 hours less in the afternoon than in the evening, so:
</span>

<span>Since </span>

, we can rewrite our expression:


We can conclude that she works 3.375 hours in the evening, or expressed as a mixed fraction:

hours.
Answer: the probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles is 0.067
Step-by-step explanation:
Since the life expectancy of a particular brand of tire is normally distributed, we would apply the formula for normal distribution which is expressed as
z = (x - µ)/σ
Where
x = life expectancy of the brand of tire in miles.
µ = mean
σ = standard deviation
From the information given,
µ = 40000 miles
σ = 5000 miles
The probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles
P(x = 47500)
For x = 47500,
z = (40000 - 47500)/5000 = - 1.5
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is 0.067
Answer:

f(x) = 4 when x is 8
Step-by-step explanation:
Domain is the set of x values that make the function defined. Allowed x values for the function (mapping).
The Range is the set of y values that make the function defined. Allowed y values for the function (mapping).
- Whenever we need to find f(a), suppose, then we look for "a" in the domain and see its corresponding value mapping in the range.
- Whenever we will be given a value for f(x) = a, suppose, and we have to find "x", we look at the value a in the range and find corresponding x value in the domain.
Firstly, we need f(4), so we look for "4" in domain and see which number it corresponds to in range.
That is 
Thus,

Next,
We want "x" value that gives us a "y" value of 4. We look for "4" in the range and see which value it corresponds to. That is "8". So,
f(8) = 4
ABout 821.95 hours. 8,425 divided by 10.25 is 821.95