answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WINSTONCH [101]
2 years ago
8

What number would you divide by to calculate the mean of 3, 4, 5, and 6?

Mathematics
2 answers:
ser-zykov [4K]2 years ago
5 0

Answer:

to calculate the mean of 3, 4, 5, and 6 it is divided by 4 (Number of terms)

Step-by-step explanation:

mean = \frac{sum of the terms}{number of terms}

sum of terms = 3 + 4 + 5 + 6 = 18

Number of terms = 4

mean = \frac{18}{4}

mean = 4.5

to calculate the mean of 3, 4, 5, and 6 it is divided by 4

Mademuasel [1]2 years ago
4 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Mean = sum of scores /number of scores

We have four scores given ,so, the sum of the scores given will be divided by the number of scores which is 4

You might be interested in
Wang Hao wants to spend at most $15 on dairy products. Each liter of goat milk costs $2.40 and each liter of cow's milk costs $1
Mashutka [201]

Answer:

2.40g + 1.20c ≤15

Step-by-step explanation:

Each liter of goat milk costs $2.40 and each liter of cow's milk costs $1.20

Let g = liters of goats milk

c = liters of cows milk

What we are buying is the liters times the cost

2.40g + 1.20c

This must be less than or equal to 15 dollars

2.40g + 1.20c ≤15

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jesse made 312 mini energy bars she put 24 bars in each bag she plans to sell each bag for $6
lukranit [14]

Answer:

There will be 13 such bags and Jesse will earn $ 78 by selling the energy bars.

Step-by-step explanation:

Jesse made 312 mini energy bars. She put 24 bars in each bag. So, there will be, \frac {312}{24} = 13 such bags.

She plans to sell  each bag for $6, so she will earn

$ (13 \times 6)

= $ 78 by selling the energy bars.

8 0
2 years ago
Hannah took $50.00 to go shopping and she bought 2 shirts for $17.00 each how change did she have left
Vlad1618 [11]

Answer: Hannah had $16.00 left.

Step-by-step explanation: First, you add $17.00 plus $17.00 or $17.00 times 2 which gives you $34.00. Then, you subtract $50.00 minus $34.00 which gives you $16.00.

4 0
2 years ago
The equation r = 6t gives the number of albums released, r, by a record label over time in years, t. If you graph this relations
GalinKa [24]
R = 6t.....subbing in (8,48).....t = 8 and r = 48
48 = 6(8)
48 = 48 (correct)

r = 6t...subbing in (13,78)...t = 13 and r = 78
78 = 6(13)
78 = 78 (correct)

so u have 2 sets of points on this line and they are (8,48) and (13,78)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
From the equation 5 - 4 + 7x + 1 = __x + __, use numbers 0 - 9 to find No Solutions, One Solution, or Infinitely Many Solutions.
mina [271]
The correct answer is

<span>5 - 4 + 7x + 1 = 7 x + 1</span>
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Kimberly is considering buying her first home. The house she is interested in buying is priced at $159,000. Kimberly qualifies f
    7·2 answers
  • The line plot shows the number of hours students studied for a final exam. A number line with one x above .5, one x above 1.5, o
    12·2 answers
  • The table shows the number of championships won by the baseball and softball leagues of three youth baseball divisions organized
    7·1 answer
  • Pls help ASAP!!!!!!
    5·1 answer
  • Craig has £13.40 he sees this offer in a restaurant :main courses £8.90 each.Buy one main course and get the second half price.
    9·1 answer
  • A university surveyed recent graduates of the English department for their starting salaries. Four hundred graduates returned th
    9·1 answer
  • Given the following formula, solve for v.<br> s = 1/2a^2v + c
    12·2 answers
  • Lynn is making custom bricks. She combines 39 pounds of water and 48 pounds of brick dust in a mixing bucket. She spills 13 poun
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to RootIndex 3 StartRoot 64 a Superscript 6 Baseline b Superscript 7 Baseline c Superscript 9 Bas
    8·2 answers
  • We want to evaluate dog owners’ reactions to a new dog food product formulation that contains more vegetables. A promotional boo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!