-10.2 - 12.85 which would be -23.05
the 10.2 is negative because it is below zero
Answer:
a] is 8cm
Step-by-step explanation:
A=2a2+4ah
a=8cm
h=15cm
therefore A=608
Question:
Abdulla took a takie from his home to the air port. The taxi driver chared an initial fee of 12AED pluse 2.50AED per km. How much change should the taxi driver give mr abdulla bach if he gave him 100AED at the end of his trip
Answer:
88 - 2.50x
Step-by-step explanation:
Given :
Initial charge = 12
Charge per kilometer = 2.50
Amount given to driver = 100
Let distance from home to airport = x
Total charge = (initial charge + (distance * charge per km)
Total charge = 12 + 2.50x
Change = (Amount given to driver - total charge)
Change = (100 - (12 + 2.50x))
100 - 12 - 2.50x
88 - 2.50x
Answer:
The probability that a defective rod can be salvaged = 0.50
Step-by-step explanation:
Given that:
A machine shop produces heavy duty high endurance 20-inch rods
On occasion, the machine malfunctions and produces a groove or a chisel cut mark somewhere on the rod.
If such defective rods can be cut so that there is at least 15 consecutive inches without a groove.
Then; The defective rod can be salvaged if the groove lies on the rod between 0 and 5 inches i.e ( 20 - 15 )inches
Now:
P(X ≤ 5) = 
= 0.25
P(X ≥ 15) = 
= 0.25
The probability that a defective rod can be salvaged = P(X ≤ 5) + P(X ≥ 15)
= 0.25+0.25
= 0.50
∴ The probability that a defective rod can be salvaged = 0.50
Answer:
Option A.
Step-by-step explanation:
Clarissa needs a $2,500 loan in order to buy a car.
There are 4 options of loan we will calculate all the options that pay the least amount of interest.
To calculate the interest we will use this formula :

Where P = Principal amount
R = rate of interest
T = time in years
A) Principal 2,500 interest 4.75% and time 18 months (1.5 years)

= $178.125
B) Principal 2,500 interest 4% and time 30 months (2.5 years)

= $250
C) Principal 2,500 interest 4.25% and time 24 months (2 years)

= $212.50
D) Principal 2,500 interest 4.50% and time 36 months (3 years)

= $337.50
The least amount of interest would be in option A.