Answer:
The utilization of 70%.
Explanation:
utilization = 35/50
= 70%
Therefore, the utilization of 70%.
Answer:
b. $1.82m
Explanation:
Capital Intensity ratio = Total aasets / sales
1.5 = Total Assets / 9m
Total Assets = 9m x 1.5 = 13.5
ROE = Total Income / Shareholders equity
27% = Total Income / (13.5 x 50%)
27% = Total Income / 6.75
Total Income = 27% x 6.75
Total Income = 1.8225
Total Income = 1.82 (Rounded)
The correct option is b. $1.82m.
Answer:
a. 30 units of corn and 30 units of wheat.
Explanation:
In a two-product, two-country world, international trade leads to specialization. Each country will produce the product in which it has comparative advantage. In this case, Freedonia will produce only corn and Sylvania will produce only wheat. With all constant, the country will consume the same amount of that product, but the surplus will exchange it for the other product. Freedonia will use all its workers to produce corn, in a year they will produce 6*10= 60 units of corn. Sylvania will use the 10 workers to produce wheat, in a year they will produce 6*10=60 units of wheat.
But, Freedonia will consume the same amount of corn (30 units). Then, Freedonia have 30 available units to trade with Sylvania. And the same for Sylvania, they will consume the same amount of wheat (30 units) and so Sylvania will have 30 available units of wheat to trade with Freedonia.
If the price, for both goods, is the same, Ricardo´s theory predicts that total consumption in both countries will increase, then consumer welfare will increase. Freedonia will consume the same 30 units of corn, but the other 30 will be exchanged by 30 units of wheat. Consumers are better and happier. Freedonia will consume 20 units more of wheat than before without sacrifying units of corn.
Answer:
The correct answer is B.
Explanation:
Giving the following information:
Month Number of snow cones Total operating costs
January 6,400 $5,980
February 7,000 $6,400
March 5,000 $5,000
April 6,900 $6,330
May 9,000 $7,000
June 7,250 $6,575
To calculate the fixed costs using the high-low method, first, we need to calculate the unitary variable cost:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (7,000 - 5,000) / (9,000 - 5,000)= $0.5 per unit
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Fixed costs= 7,000 - (0.5*9,000)= 2,500
Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)
Fixed costs= 5,000 - (0.5*5,000)= 2,500