Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
Hogan Personality Inventory
Explanation:
The Hogan Personality Inventory (HPI) is commonly used to predict job performance by measuring normal personality dimensions. It is specially used to measure certain specific traits and abilities: leadership and planning. It is based on the Five-Factor Model and was specifically developed for working adults in the business industry.
It is part of the Hogan Assessment tests used to predict job performance.
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.
Answer:
The correct answer is letter "B": Clients can compare information from different institutions to make informed decisions.
Explanation:
The government puts special emphasis on regulating institutions' disclosures so that core information on benefits and responsibilities are provided to customers before they enter into a contract. By this, clients will be generally aware of what they are engaging in. Besides, they can compare information among different organizations so they can eventually choose the most convenient according to their needs.
Answer: Interest revenue for $2400
Explanation:
From the question, we are informed that Bay Company acquires 60, 8%, 5 year, $1,000 Community bonds on January 1, 2014 for $60,000. The journal entry to record this investment includes a debit for Interest revenue for $2400.
This was calculated in the following way:
= $60,000 × 8% × 1/2
= $60,000 × 0.08 × 0.5
= $2400 interest revenue