Answer:
The amount of sales will be reported in the 20X1 consolidated income statement is $58,000
Explanation:
The computation of the amount of sales is shown below:
= Value of the entire inventory sold - purchased inventory + sale inventory
= $58,000 - $45,000 + $45,000
= $58,000
The purchased inventory + sale inventory would reflect the intra sales of the company which told that the sales are made within the company.
Answer:
Kaynaddi here is the answer of your question
The agent is not the owner of the apartment so he will not take care of the apartment, because he isn't supposed to pay the cost of fixing damages in the apartment. To mitigate this risk renter can be asked to pay a deposit which can be adjusted for any damages done in the apartment.
A provision in the lease agreement for the annual renewal allows an incentive for a renter who is long term. Doing so will help maintain leased apartment.
Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
The price of corn will increase will definitely occur in the corn market.
Option A
<u>Explanation:
</u>
Ethanol is a renewable fuel of several organic materials known as "biomass." Further, then 98% of U.S. petroleum includes ethanol, usually E10 to control air emissions, or E10 (10% ethanol, 90% gasoline). Oxygenation of petrol
Corn ethanol is the primary ethanol origin of ethanol fuel throughout the United States derived from corn biomass.
Maize ethanol is generated by fermenting and distilling of ethanol. It is questionable whether corn ethanol consumption leads to lower pollution of greenhouse gas than petrol.
Answer:
Jane will arrive at an estimate of the value of her seller’s property by calculating the average for the 3 comparable adjusted values that she has obtained.
This means that the value of the property should be around $292,167.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Adjusted values of:
Comparable 1 = $289,500
Comparable 2 295,700
Comparable 3 291,300
Total values = $876,500
Average value = $292,167 ($876,500)
b)A comparative market analysis (CMA) is a series of steps followed to estimate a property's value based on some recently sold and similar properties at same locations as the property being offered for sale or purchase. It is used by the real estate agents and brokers to create their CMA reports, which help the real estate sellers to set the best listing prices for their properties. It is also used by buyers to help them make competitive offers for homes on sale.