Answer:
The answer is figure C
Step-by-step explanation:
Just did it 2020
Answer:
Step-by-step explanation:
Given given that
- Lower confidence interval = 7.1
- Upper confidence interval = 7.5
- As such, We are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night
Average value = LCI + UCI /2 = 7.1 + 7.5 / 2
= 7.3hours per night, so we are 95% confident that it's somewhere between 7.1 and 7.5 hours per night which is eventually 7.3hrs per night.
She walks 22/7 km in 5/4 hrs, so she walks (22/7)/(5/4) km, or 88/35 (2_18/35) km, in 1 hr.
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
From the given statements:
The probability that it rains on Saturday is 25%.
P(Sunday)=25%=0.25
Given that it rains on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 50%.
P(Sunday|Saturday)=50%=0.5
Given that it does not rain on Saturday, the probability that it rains on Sunday is 25%.
P(Sunday|No Rain on Saturday)=25%=0.25
We are to determine the probability that it rained on Saturday given that it rained on Sunday, P(Saturday|Sunday).
P(No rain on Saturday)=1-P(Saturday)=1-0.25=0.75
Using Bayes Theorem for conditional probability:
P(Saturday|Sunday)=
=
=0.4
There is a 40% probability that it rained on Saturday given that it rains on Sunday.
Answer:
$23,360
Step-by-step explanation:
Calculation to determine how much carol originally invested in the account
First step is to divide £23517.60 by 1.025
= (23,517.60)/(1+.025)
= (23,517.60)/1.025
=$22,944
Second step is to add back the $1,000 withdrew
=$22,944+$1,000
=$23,944
Now let calculate how much carol originally invested in the account
$23,944=1.025P
Divide both side by 1.025
P=$23,944/1.025
P=$23,360
Therefore the amount that carol originally invested in the account is $23,360