Answer:
Explanation:
the pictures attached shows the solution to the problem simultaneously
Answer:
The question is missing stock quotes which are found in the attached.
The maximum price that Norman Pilbarra will pay to buy 400 shares is $103.8 per share.
Explanation:
Judging from the attached stock quotes,the first 200 shares offered for sale is $103.5 per share while the next 200 shares is at a price of $103.8.
This then means that the maximum price for 200 shares is $103.8.This information is derived from the ask prices not bid prices since ask price is for sale,whereas bid is for purchase.
Answer:
Controllable margin =$125,000
Return on investment = 20%
Explanation:
<em>Controllable margin is the difference between the sales revenue and the controllable cost. Controllable costs include variable and fixed cost directly under the control of the manager and which are influenced by his decisions.</em>
Controllable margin - Sales revenue - variable cost - controllable fixed cost
Controllable margin= $500,000 - $300,000 - 75,000 = $125,000
Controllable margin =$125,000
Return on investment = (controllable margin/ Average investment) × 100
= (125,000/625,000) × 100 = 20%
Return on investment = 20%
Answer:
What was the net cash flow from operating activity? $959
Explanation:
Net Income 911
Addition to cash
Depreciation 47
958
Operation activities
Account Payable 15 Increase
Account receivables -28 Increase
Inventory 14 Decrease
Cash flow from
operating activities 959
<span>Martin should look at the company balance sheet as of the end the last accounting period to see the cash balance on the last day of the accounting period.
Jennifer should look at the company cash flow statement as of the end of the last accounting period to see the sources and uses of cash during the accounting period.</span>