Make an equation for each statement with x being catcher's mitts and y being outfielder's gloves.
x + 10y = 239.50 and x + 5y = 134.50
Multiply the second equation through by -1 giving -x - 5y = -134.50
Combine the equations vertically
x + 10y = 239.50
-x - 5y = -134.50
giving
5y = 105
y = 21
Now substitute for y:
x + 10(21) = 239.50
x + 210 = 239.50
x = 29.50
Thus, Catchers mitts $29.50 and outfielder's gloves are $21
Answer:
7/11 of the Pizza was left for Zachary.
Step-by-step explanation:
Zachary had 1 - 4/11
= 11/11 - 4 /11
= 7/11.
Answer:
A bag of pop corn costs $8, and each Pretzel costs $4.25.
Step-by-step explanation:
Let
be the price of popcorn, and
the price of Pretzels. If the girl bought 2 bags of popcorn and 5 Pretzels and it cost her $37.25, we have the equation
<em>(this says that the cost of 2 popcorn bags plus 5 pretzels equals $37.25)</em> .
And, since Zoe bought 8 popcorn bags and 9 Pretzels with a total price of $102.25, we get the equation
<em> (this says that the cost of 8 popcorn bags plus 9 Pretzels equals $102.25).</em>
Thus, we have two equations
1. 
2. 
and we solve them by first multiplying equation (1) by 4:
,
and then subtracting it from equation (2):

Now we put this value of
into equation (1) and get:

and we solve for
to get:


Therefore, a bag of popcorn costs $8, and each Pretzel costs $4.25.
Answer:
(A) For each additional hundred dollars spent on advertising, sales are predicted to increase by $2,380.
Step-by-step explanation:
Regression isa statistical equation, denoting relationship between independent (causal) variable(s) & dependent (effected) variable.
y = a <u>+</u> bx
where y = dependent variable, x = dependent variable, a (intercept) = autonomous value of y, b (slope) = change in y due to change in x
Regression equation of independent variable (x) as advertising expenditure & dependent variable (y) sales : y = 24.45 + 2.38x
Sales are in thousands of dollars, advertising expenditure is in hundreds of dollars. So, the interpretations are :
- Intercept interpretation : When there is zero advertising expenditure, sales are 24.45 thousands i.e $24450
- Slope Interpretation :<u> When advertisement expenditure change (rise) by 1 hundred, sales change (rise) by 2.38 thousand i.e</u><u> </u><u>$2380</u>