Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:

Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Yes , the given statement is true
Explanation:
Since the credit limit is now 10k for purchases of Marketpoint, the demand requires them.
You will apply for an increasing or decreasing in the loan cap electronically and will actually receive an immediate decision.
You should wait 4 months before your credit limit is extended and wait 6 months after a drop in your credit ceiling for an increase.
Answer:
D) readily available substitute products.
Explanation:
Porters five explains the following
- Threat of new entry
- Bargaining power of suppliers
- Bargaining power of buyers
- Threat of substitution
A) lack of importance of the buyer to the supplier group.
True. Buyers have less bargaining power as compared to suppliers
B) high differentiation by the supplier.
True. Higher differentiation leads to competitive advantage and rivalry within the market.
C) dominance by a few suppliers.
True. This falls under threat of new entry as the fewer suppliers create barriers such as capital requirement and licensing requirements to prevent new entrants
D) readily available substitute products.
False. This means there are more suppliers in the market that are ready to substitute a product thus making suppliers less powerful.
Answer:
$20,000
Explanation:
Allowance for uncollectible accounts will be 2% of its accounts receivable = 2% * 900,000 = $18,000
the balance of the Allowance for Doubtful Accounts after year-end = a credit balance of $2,000 + allowance for uncollectible accounts in year of $18,000
= $20,000