Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
She will be paying you $39,769 at the end of this year, $79,538 at the end of next year, and $119,307 at the end of the year after that.
The interest rate is 11.7 % per year.
A) We need to use the following formula:
NPV= Cf/[(1+i)^n]
NPV= 39769/1.117^1 + 79538/1.117^2 + 119307/1.117^3
NPV= 184,958.1
B) We need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 287,929.41
Answer:
Your best option would be for higher quality repairs and higher quality equipment, this would save you more money and time in the long run where you have the ability to do other things.
Explanation:
Mark as Brainliest please!
Ill give u a cookie
Answer:
age
Explanation:
Based on this information it can be said that in this scenario the segmentation plan used by Vans relies heavily on age segmentation. This is when the company focuses on certain age groups to target within the population. Which in this scenario the Vans company is targeting strictly individuals between the ages 24 and 39 which are referred to as Generation Y.
Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000