Answer:
The ending inventory balance is $158,400
Explanation:
The computation of the amount that Plunkett should report in ending inventory is shown below:
= Ending balance - goods purchased under FOB destination - goods held on consignment
= $219,000 - $44,800 - $15,800
= $158,400
hence, the ending inventory balance is $158,400
we simply applied the above formula so that the correct value could come
Answer:
D. will not enforce the contract at all because of the change made by Dylan
Explanation:
Answer:
b.$995,000
Explanation:
Jensen Company
Direct materials used $345,000
Direct labor incurred 250,000
Factory overhead incurred 400,000
Product cost $995,000
Therefore Jensen Company's product costs is $995,000
Direct materials used $345,000 + Direct labor incurred 250,000 +Factory overhead incurred 400,000 =$995,000
Answer 1) Option B) Shift to the right.
Explanation : If the amount of land available to the company increases, the PPC will shift to the right. As the graph indicates, the PPC will grow by shifting on right side as the company is acquiring more land for building purpose.
Answer 2) Option C) Remain Unchanged.
Explanation : The company realizes it cannot construct any buildings on a portion of the land because it is at risk of a cave-in.
In this case, the PPC will remain unchanged. When the company realizes that no construction can be done on the portion of land because of its hollowness the PPC will remain to be undisturbed.
Answer:
Explanation:
D1 = $1(1+0.25) = 1.25
D2 = $1.25(1+0.25) = 1.5625
D3 = $1.5625(1+0.25) = 1.953
D4 = $1.953(1+0.25) = $2.05
Current value = P0 =
= 1.25/(1+0.18) + 1.5625/(1+0.18)^2 + 1.953/(1+0.18)^3 + 2.05/(0.18-0.05) * (1+0.18)^(-3) =
=$12.96
Current value of the stock is 12.96