Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3
Answer:
flextime
Explanation:
Flextime is method of schedule management employed in the organization. It can be also termed as flexible hours schedule. Under this schedule management policy, employees have freedom to decide their starting and ending time of their work hours, given against the tradition 9AM to 5PM work schedule. But condition here remains that numbers of work hours for the day should not change.
Such a schedule is designed to help employees balance their professional and personal schedule allocation. It has been found to be helpful in reducing stress for employees.
One Example of this could be:
Employee can divide their eight hours work day into two parts
One in morning from 6AM to 10 AM and other from 3PM to 7PM.
Since the the question is asking about answers to which helps employees to have control on their time, Flextime is most suitable answer to this question.
Parking illegally on college grounds is an offense so there fore parking tickets should be maintained
Answer:
The correct answer is: Cost approach.
Explanation:
The cost approach is used in real estate to give value to new houses based on the value of the land and the price of the construction. It is said to provide a more accurate return on recently built houses. The approach can be also used for old properties but depreciation must be included in the calculation of the house value.