Answer:
49,744.8 so round up to 49,745
Step-by-step explanation:
Answer:
28%
Step-by-step explanation:
<u>Divide the numerator by the denominator in order to convert this fraction into a decimal.</u>
7/25 = 0.28
<u>Multiply the decimal by 100 to convert into a whole number.</u>
.28 * 100 = 28
<u>7/25 converted into a percent is 28%.</u>
Answer:
60 feet
Step-by-step explanation:
The slope of the roof is the vertical distance over the horizontal distance. This means for very 7 feet vertical the roof spreads out 2 feet horizontal. So if the roof is 210 feet vertical, then the horizontal will be _____.
This is found by setting up a proportionand solving for the unknown distance.

7y = 2*210
7y = 420
y = 60
The horizontal distance will be 60 feet.
Complete Question
The complete qustion is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct option is B
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The sample size is 
The mean is 
The standard deviation is 
Generally the standard error of this measurement is mathematically represented as
substituting values
ppb
Now the probability that the mean lead level from the sample of 49 measurements T is less than 15 ppb represented as P(X < 15 )
Next is to find the z value


Now checking the z-table for the z-score of -1 we have
