Answer:
B. $12,040 Favorable
Explanation:
We will need to calculate first the budgeted cost for bus operating costs in November, which is given by;
C = $56,880 + $2,884* F + $14* N
Where;
F = expected number of routes in the month
N = expected number of commuters in the month
From the passage, the company expected its activity in November to be 89 routes and 256 commuters; we were also informed that the budget for the bus operating costs have been prepared before the actual costs are known.
Therefore, the budgeted cost for bus operating costs in November would be ;
= $56,880 + $2,884 × 89 + $14 × 256
= $56,880 + $256,676 + $3,584
= $317,140
The spending variance for bus operating costs in November would be;
= The actual cost for bus operating costs in November - The Budgeted cost for bus operating costs in November
= $305,100 - $317,140
= $12,040 F
Answer:
Expected Dividend Yield is 10.4%
Explanation:
As we know that the Expected Dividend Yield for Portman’s Stock can be calculated using the following formula:
Expected Dividend Yield = [D0 x (1 + g) / Intrinsic Value (Step1)] * 100
Here
Dividend just paid is $2.16 per share
The growth rate for the Portman's stock is 16% for the first year
Ke is 13.6%
Intrinsic Value = $24.09 (See Step 1)
By putting the above values in the above equation, we have:
Expected Dividend Yield = [$2.16 x (1 + 0.16) / $24.09] x 100
= 10.4%
Step 1. Intrinsic Value can be calculated using the following formula:
Intrinsic Value = D1 / (1 + r)^1 + Horizon Value (Step 2) / (1 + r)^1
Here
Growth (g) will be 3.2% for the year 2 because D2 = D1 * (1 + g)
Horizon value = D1 * (1 + g) / (Ke – g) = $2.5056 * (1 + 3.2%) / (13.6% – 3.2%)
= $2.5858 / 0.0752 = $24.86 per share
So by putting the above values in the step 1, we have:
= $2.5056 / (1 + 0.136)1 + $24.86/(1 + 0.136)1
= $24.09 per share
Answer:
B
Explanation:
Lightning Guided Engagement is the feature a Consultant should recommend to allow a Tier 2 Service Representative to take over case processing from Tier l and know how far Tier l had progressed in troubleshooting.
The answer is "<span>Refer to Fact Pattern 16-1. Between Grain and Hearty, there is a</span><span> written contract".
</span>
An agreement is a verbal or written consent to do work in return for some advantage, for the most part an payment. A written contract is an agreement made on a printed record that has been marked by both the moneylender and the borrower. Composed contracts are lawfully official and less demanding to implement than oral contracts.
$ 60000
Here I will the calculations for the four options. You will be able to tell the which is the highest earnings
a.
Straight commission of 6% on all sales.
6% * 60,000 = 6*60,000/100 = 3,600
b.
Monthly salary of $1,500 plus 3% commission on all sales.
1,500 + 3%*60,000 = 1500 + 3*60,000/100 = 1,500 + 1,800 = 3,300
c.
Graduated commission of 4% on the first $50,000 in sales and 10% on anything over that.
4%*50,000 + 10%*[60,000 - 50,000] = 4*50,000/100 + 10*10,000/100 = 2,000 + 1,000 = 3,000
d.
Graduated commission of 5% on the first $40,000 in sales and 9% on anything over that.
4%*40,000 + 9%*[60,000 - 40,000] = 1,600 + 1,800 = 3,400