Answer:
The R.C.Willey furniture store has a sale for Memorial day weekend that if you purchase products that come over $499 a 60" TV can be purchased for only $300. This sales practice is known as<u> bundling.</u>
Explanation:
Here, the firm is selling two goods at a lower price, if the consumer has also brought a product, that is price tying, for it to be bundling, the firm would have made it mandatory to buy both the goods at a certain price.
Answer:
The answer is C
Explanation:
This is an interest expense.
In accounting, the rule is as follows:
Debit side increases asset and expenses while credit side decreases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
Credit side decreases asset and expenses while credit side increases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
2 points on $400,000 means the interest charge is 2 percent on $400,000.
So we have 0.02 x $400,000
$8,000.
It will be a debit side because it is an increase in expense.
Answer:
positioning strategy.
Explanation:
According to my research on different types of business strategies, I can say that based on the information provided within the question the soft drink company is effectively using a positioning strategy. This is a strategy that focuses on one or two important key aspects in which to concentrate and excel on. In this situation the key aspect was healthy living.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
Equilibrium Price = 40 ; Equilibrium Quantity = 600
Explanation:
Equilibrium is where : Market Quantity Demanded = Market Quantity Supplied
Market Quantity Demanded = No. of Consumers x Individual Demand Curve
= N x Qi = 100 [10 - 0.1P] = 1000 - 10P
Market Quantity Supplied = Qs [Given]
So, Equilibrium is where :
1000 - 10P = 20 P - 200
1000 + 200 = 20P + 10P
1200 = 30P
P = 1200 / 30 = 40 [Equilibrium Price]
Equilibrium Quantity : Putting Equilibrium price value in Quantity demanded & quantity supplied;
Quantity Demanded = 1000 - 10 (40) = 1000 - 400 = 600
Quantity Supplied = 20 (40) - 200 = 800 - 200 = 600