Answer:
December 31 Salaries & wages expense 3600 Dr
Salaries & wages Payable 3600 Cr
Explanation:
The pay week is of 5 days starting from Monday to Friday. The wage per day is,
wage per day = 6000 / 5 = $1200 per day
The adjusting entry is made based on the accrual or matching principle which follows that the expenses and revenue relating to a particular period should be matched and recorded in their respective periods.
Thus, the wage expense for 3 days ending 31 December will be recorded as wages expense on 31 december for 1200 * 3 = $3600
The credit against this entry will be wages payable as the wage will be paid on January 2.
Answer:
the cost leadership strategy.
Explanation:
A river barge company can offer cheaper, although slower, per-pound transportation of products to companies when compared with transportation by air, truck, or rail. The river barge company should first target customers whose companies use the cost leadership strategy.
A cost leadership strategy is a business strategy which is aimed at using the lowest cost of production and operation in a business.
Hence, river barge company cheaper, although slower, per-pound transportation as against the use of air, truck, or rail which would be more expensive.
Answer: Yes, because it is a contract whose terms prevent possible performance within one year
Explanation:
The Statute of Fraud mandates that certain contracts need to be written down. These contracts include the sale of land, amounts involving more than $500 and contracts that have a timeframe of over a year.
Melinda entered into a contract with terms that have to be fulfilled in more than a year. It is therefore under the Statute of Frauds.
Answer:
$28,700
Explanation:
We know that
Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured
where,
Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead cost
= $408,000 + $56,000 + $72,000
= $536,000
So, the ending work in process inventory would be
= $16,200 + $536,000 - $523,500
= $28,700