Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
Answer:
Correct Statement is D
Explanation:
Provided information,
The Jewelry Store sells pair of earrings, where the discount is of 15% on the price of second pair.
This states that the consumer will always be willing to pay the cost of first pair in full, whenever the customer buys such pair, whether alone or with some additional pair.
Thus the willingness to pay for any pair after purchase of first pair of earrings will always be less than the cost of first pair, as the amount paid for first pair is $40 and that for second pair costing $40 but purchased for $34 as because there was discount on second pair.
In the given case John purchased the second pair because there was discount, else John has bought the same pair for $40.
Thus his willingness for second pair is always lower than the price of first pair.
Correct Statement is D
Answer:
1.625
Explanation:
Debt to equity ratio = Debt ÷ Equity
or
1.75 = Debt ÷ Equity
or
Debt = 1.75 × Equity
also,
Total assets = Debt + Equity
or
$275 million = 1.75 × Equity + Equity
or
$275 million = 2.75 × Equity
or
Equity = $100 million
Therefore,
Debt = $275 million - Equity
= $275 million - $100 million
= $175 million
Now,
after issuance,
Total debt = $175 million + $20 million
= $195 million
and,
Equity = $100 million + $20 million
= $120 million
Therefore,
Southern’s debt-to-equity ratio after the issuance
= $195 million ÷ $120 million
= 1.625
Answer:
Deposit= $94.19
Explanation:
Giving the following information:
You must make a payment of $1,432.02 in 10 years. To get the money for this payment, you will make five equal deposits, beginning today and for the following 4 quarters, in a bank that pays a nominal interest rate of 12% with quarterly compounding.
First, we need to calculate the present value one year from today of $1,432.02.
We need to use the following formula:
PV= FV/(1+i)^n
n= 9*4= 36
i= 0.12/4= 0.03
PV= 1,432.02/ 1.03^36= 494.09
T<u>his is the monetary value we need to generate one year from today to achieve $1,432.02 ten years from now.</u>
<u />
We will use the following formula:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
i= 0.12/5= 0.024
A= (494.09*0.024) / [(1.024^5)-1]
A= $94.19
Answer:
balance after 4th payment $9684.05
balance after 85th payment $14.37
Explanation:
given data
borrow = $10,000
time = 7 year
annual interest rate = 11.5%
monthly payment = $173.86
solution
we know monthly interest will be here =
= 0.0096
so here
balance after payment will be here
an = 1.0096 an-1 - 173.86 ........1
here 1.0096 is monthly interest
and monthly payment is subtract here
and an-1 is balance before payment
and an is balance after
so that
payment number balance after payment
1 9922.14
2 9843.53
3 9764.17
4 9684.05
..... ........
83 186.3
84 14.23
85 -159.49
so that balance after 4th payment will be = $9684.05
and balance after 85 payment is 173.86 - 159.49 = 14.37