Answer:
(a) The stock price of Harrods be after the acquisition is £ 31.45
(b) The exchange ratio between the two stocks would be 0.8550
Explanation:
Harrods PLC has a market value of £139 million and 5 million shares outstanding.
Selfridge Department Store has a market value of £41 million and 2 million shares outstanding.
a) If Harrods offers 1.2 million shares of its stock in exchange for the 2 million shares of Selfridge
Shares outstanding = 5 + 1.2 = 6.2 million
Stock price = £ 195 million ÷ 6.2 million = £ 31.45
b) alpha × 195 = 51
alpha = £51 million ÷ £195 million
= 26.15%
(195 ÷ ( 5 +X ) ) × X = 51
51 (5+X) = 195X
255 + 51X = 195X
144X = 255
X = 1.77 million shares
Exchange ratio would be: 1.77 ÷ 2
= 0.8550
Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
A - Increase in oil prices decreases SRAS (SRAS shifts to the left) and increase in consumer confidence will increase AD (AD will shift to the right).
B - Household wealth falls, as a result AD will decrease (AD shifts to the left) and firms expect the price level to fall - decrease in firm's expectations about future price will cause forms to increase aggregate supply now. As a result, SRAS shifts to the right.
C - Federal reserve cuts interest rate, Therefore cost of borrowing decreases, investment increases, aggregate demand increases. AD shifts to the right.
New technology makes workers more productive. Aggregate supply increases. SRAS shifts to the right.
D - Both AD and SRAS shifts to the left.
Answer:
The equivalent annual cost of an oven is 
Explanation:
Hi
<u>Known Data</u>
Operating cost=
,
and 
<u>Computing total cost per year</u>
We are going to use the formula below with the known data.
. Then this is the fixed amortization cost per year.
Finally, we sum the fixed amortization cost per year and the operating cost:
Total cost per year=
, therefore the answer is 
Answer:
Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost
Explanation:
actual fixed cost 12,000
Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost
total manufacturing cost / produced units
12,000 / 1,500 units = 8
Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period
1,200 x 8 = 9,600
The rest, will be capitalized into inventory.
Answer:
$43.75
Explanation:
Dividend discount model with zero growth assumes that the Company shall continue to pay the same amount of dividend in infinity. The formula for calculating price of such stock is
Price = Annual Dividend / Discount rate
Price = $3.5 / 8%
Price = $43.75 / per share