Answer:
Market price of the stock = $13.54
Explanation:
given data
annual dividend D = $1.47
planning on paying P1 = $1.52
planning on paying P2 = $1.58
planning on paying P3 = $1.60
constant dividend D1 = $1.65
market rate of return r = 12 percent
to find out
market price of this stock
solution
we get here Market price of the stock that is express as
Market price of the stock = PV(Dividends) + PV(Horizon Value)
Market price of the stock =
................1
put here value we get
Market price of the stock = 
Market price of the stock = $13.5425