Answer:
a. According to the company's accounting system, what is the net operating income earned by product D14E? (Net losses should be indicated by a minus sign.)
b. What would be the financial advantage (disadvantage) of dropping product D14E? Should the product be dropped?
- financial disadvantage of discontinuing the produce is -$68,000, so the company should not discontinue the product since its losses would increase
Explanation:
total sales $670,000
- variable expenses $295,000
- fixed manufacturing expenses $246,000
- fixed selling and administrative expenses $194,000
net loss = $65,000
if product D14E is discontinued, $196,000 + $111,000 = $307,000, of fixed expenses can be avoided, but $133,000 are not avoidable. if the company discontinues the product, its losses will increase by $133,000 - $65,000 = $68,000
Answer:
Explanation:
find the attached document below
Answer: D. The Fed wanted to limit the inflation risk inherent among financial institutions.
Explanation: An alternative lender, or non-traditional lender, is a loan provider, often a short-term loan lender that is often not heavily regulated by state or federal agencies. ... Secured loans typically have lower interest rates than unsecured non-traditional loans because they minimize the lender's risk of loss.
Answer:
cash 1,000 debit
inventory 2,000 debit
land 5,000 debit
note payable 3,000 credit
Krug capital Account 5,000 credit
Explanation:
The land and inventories will be accepted at his market value.
Along with cash this are assets which enter the partnership so they are debited.
The note payable decreases the Krug capital contribution. It is credited.
Krug capital account balance will be to complete the entry and make debit = credit.
Answer: $153,782.70
Explanation:
The MACRS allowance percentages are as follows, commencing with Year 1: 14.29, 24.49, 17.49, 12.49, 8.93, 8.92, 8.93, and 4.46 percent.
In 4 years, the depreciation would be:
= Cost price * (4 year deprecation)
= 525,000 * (14.29% + 24.49% + 17.49% + 12.49%)
= $360,990
Book value :
= 525,000 - 360,990
= $164,010
Gain (loss) = Sale price - Book value
= 150,000 - 164,010
= ($14,010)
Tax payable = (14,010) * 27%
= ($3,782.70)
After-tax cash flow:
= Selling price - Taxes
= 150,000 - (-3,782.70)
= $153,782.70
<em>Note: If there are options, beware of rounding errors and pick nearest option. </em>