Explanation:
the renter's rule is that the rent should be no more than 30% of the income for the same period of time.
therefore 30% of $1,586 = $475.80
The rent should be no more than $475.80
Answer:
Contribution margin= $15
Explanation:
Giving the following information:
Sales May in units:
Budget:
Tulips= 4,950
Geraniums= 3,300
Actual:
Tulips= 4,420
Geraniums= 4,080
Contribution margin:
Budget:
Tulips= $11
Geraniums= $21
Actual:
Tulips= $12
Geraniums= $19
We need to calculate the budgeted contribution margin per composite unit.
First, we need to calculate the percentage of sales for each plant.
Total units= 8250 units
Tulips= 4950/8250= 0.6
Geranius= 3300/8250= 0.4
Contribution margin= (0.6*11)+(0.4*21)= $15
<u><em>Explanation</em></u>:
<u>Question 1.</u> These options apply;
- Create a culture of innovation by inviting and expecting employees to contribute new ideas.
- Hire people with new skills and perspectives and train current employees on new skills.
- Restructure the organization to be more customer-centric and make work processes more efficient.
<u>Question 2.</u> These options apply;
- Think about new possibilities for the organization.
- Spend a good deal of time determining what the problem is and find out what caused it.
- Create deadlines and checkpoints for solving the problem
<u>Question 3</u>
B. slow moving and stable
<u>Question 4</u>
D. incremental
<u>Question 5. </u>
D. made a proactive change
Answer: Option A
Explanation: In simple words, concurrent controls refers to the regulation of activities by an organisation to make sure that those activities are performed as per the standards set. Usually the activities regulated under this type of control are related to the transformation process.
Such control is made to improve an existing performance and not in relation to some new set of activities that are to be performed. Hence from the above we can conclude that the given case is an example of concurrent control.
B we did this at school it’s not hard nor easy