Hi there! Osvoldo did not meet his goal.
(In my answering I suppose you mean 30%, 220 grams of carbohydrates and 55 grams of whole grains, if this is incorrect, please let me know)
Today Osvoldo ate 220 grams of carbohydrates.
10 % of 220 is 22 (divide by 10), and therefore 30 % of 220 is 22 * 3 = 66.
If at least 66 grams of Osvoldo's total consumption consisted of whole grains, he would have met his goal. However, he only ate 55 grams of whole grains (which is less than 66), and therefore he did not meet his goal.
<span>In this problem, we will use the combination
since the order does not matter but the flower can only be selected once. From the
given, we have a total of 11 flower and 9 flowerpots, to get the number of
possible combinations, we can write is at 11C9 or 11! / {9! (11-9)!}. The total
number of possible combinations is 55</span>
Solution -
drawing a perpendicular from AQ to TS, we get a right angle triangle AQT
Using Pythagoras Theorem,
AT² = AQ² + QT²
⇒26² = 24² + QT² (∵ Due to symmetry AQ = RS)
⇒QT² = 676-576 = 100
⇒QT = 10
As TS = QT + QS = 12 + 10 = 22 ( ∵ Due to symmetry AR = QS )
∴ TS = 22 (ans)
Answer:
<em>5.64 centimeters more rain fell in Dubaku's town than in Elliot's town.</em>
Step-by-step explanation:
Amount of rainfall in Dubaku's hometown is 8 centimeters, amount of rainfall in Elliot's hometown is 2.36 centimeters and the amount of rainfall in Alperen's hometown is 15.19 centimeters.
So, <u>the difference of amount of rainfall for Dubaku's town and Elliot's town</u> will be:
centimeters.
That means, 5.64 centimeters more rain fell in Dubaku's town than in Elliot's town.
Answer:

So then P =11000 is the minimum that the least populated district could have.
Step-by-step explanation:
We have a big total of N = 132000 for the population.
And we know that we divide this population into 11 districts
And we have this info given "no district is to have a population that is more than 10 percent greater than the population of any other district"
Let's assume that P represent our minimum value for a district in the population. The range of possible values for the population of each district would be between P and 1.1 P
The interest on this case is find the minimum value for P and in order to do this we can assume that 1 district present the minimum and the other 10 the maximum value 1.1P in order to find which value of P satisfy this condition, and we have this:


So then P =11000 is the minimum that the least populated district could have.