Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
I don't understand the question you are asking sorry.
What is the potential outlier in the following data set of populaion densities? 1,19,35,43,49,55,63,94,105,110,175,231,239,351,7
MAXImum [283]
Answer:
738
Step-by-step explanation:
It’s to different from the other numbers
Answer:
same amount of money
Step-by-step explanation:
Answer:
Strong and Positive Relation
Step-by-step explanation:
Here, when we plot the graph of y = 0.4125x + 0.1576
Then we see that the graph has a positive correlation as we increase the value of x, the value of y is also increasing. So, Life of Car's Engine and Number of Times the Oil is Changed has a Positive relation.
And if our scatter plot is horizontal, vertical or we unable to draw the line of best fit then it has no or little correlation but here we see that line is not lie in either case. So, the relationship is strong but not very strong.