Answer:
C. $294
Explanation:
The computation of the company's target full - product cost per unit is shown below:
= Target sale price - target sale price × net profit margin
= $420 - $420 × 30%
= $420 - $126
= $294
Simply we deduct the targeted net profit from the targeted sales price so that the accurate target full - product cost per unit can come.
Answer:
The answer is C
Explanation:
This is an interest expense.
In accounting, the rule is as follows:
Debit side increases asset and expenses while credit side decreases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
Credit side decreases asset and expenses while credit side increases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
2 points on $400,000 means the interest charge is 2 percent on $400,000.
So we have 0.02 x $400,000
$8,000.
It will be a debit side because it is an increase in expense.
Answer:
(a) $35,000
(b) $8,000
Explanation:
(a) Accounting profit:
= Total revenue - Explicit cost
= $75,000 - (wages + Annual rent + Material cost)
= $75,000 - ($13,000 + $5,500 + $21,500)
= $75,000 - $40,000
= $35,000
(b) Economic Profit:
= Total revenue - Explicit costs - Implicit costs
= $75,000 - (wages + Annual rent + Material cost) - (Income from investment + Earnings as a potter + Worth of entrepreneurial talents)
= $75,000 - ($13,000 + $5,500 + $21,500) - ($5,500 + $19,000 + $2,500)
= $75,000 - $40,000 - $27,000
= $8,000
Answer:
a. What is the value today of Steinberg's debt and equity?
b. What is the value today of Dietrich's debt and equity?
c. Steinberg’s CEO recently stated that Steinberg’s value should be higher than Dietrich’s because the company has less debt and therefore less bankruptcy risk. Do you agree or disagree with this statement?
- A. Disagree: a company's value is determined by by its operating income (EBIT), not by there capital structure (M&M theory).
Explanation:
economic expansion 80% chance, EBIT $3.5 million
economic recession 20% chance, EBIT $1.9 million
expected EBIT = (3.5 x 0.8) + (1.9 x 0.2) = $2.8 million + $0.38 million = $3.18 million
Steinberg's debt obligations $980,000 at the end of next year
Dietrich's debt obligations $2,000,000 at the end of next year
total company value = $3.18 million / (1 + 10%) = $2,890,909
Answer:
$282,000
Explanation:
The computation of the capitalized amount of the land is shown below:
= Number of shares exchanged × fair value of per share - scrap selling value
= 6,000 shares × $50 per share - $18,000
= $300,000 - $18,000
= $282,000
Simply we multiplied the exchanged shares with its fair value and then deduct the scrap selling value so that the correct value can come.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it