Answer:
she could earn a total of $71,000 instead of attending graduate school.
Explanation:
economic costs = accounting costs + opportunity costs
Jane's accounting costs = $100,000 in tuition + $20,000 room and board + $2,000 books
Jane's opportunity costs = unearned wages - $18,000 room and board (already included in accounting costs)
if Jane's economic cost = $175,000, then her unearned wages would equal:
$175,000 = $122,000 + unearned wages - $18,000
$175,000 = $104,000 + unearned wages
$71,000 = unearned wages
Answer:
The correct answer is D: All of these should be considered.
Explanation:
The following is a list of things to be considered in a multinational capital budgeting:
- Exchange rate fluctuations. Different scenarios should be considered together with their probability of occurrence.
- Inflation
- Financing arrangement
- Blocked funds
- Uncertain salvage value
- Impact of project on prevailing cash flows
- Host government incentives
Cheers!
Answer:
Earnings Per share = $0.83
Diluted Earnings per share = $0.71
Explanation:
Basic Earnings per share is how much each common stock share earns in profits and Diluted Earnings includes the options and bonds in its calculations for outstanding shares
formulas
Earnings Per share = (net income - Preferred stock dividends)/ outstanding number of shares
= $150/180
= $0.83
Diluted Earnings per share = (net income - Preferred stock dividends)/ outstanding number of shares
= $150/210
= $0.71
Outstanding number of shares in millions
opening 200
minus treasury stock - 24
issued stock 4
Basic outstanding shares = 180 shares
plus share Options 30
Diluted shares 210
Answer:
The correct answer is option 4.
Explanation:
Rhonda has agreed to invest $16,000 in a partnership with her sister and brother-in-law. she does not plan to work in partnership or invest any of her wealth other than $16,00. But she intends on sharing profits. This implies that Rhonda is a limited partner in the business.
A limited partner is a partial owner of a business. His/her liability to the business's debts is limited to the extent of the amount he/she has invested in the business. Such partners are often called silent partners as they don't have any involvement in the day to day operations.