Answer:
Your question is lacking some information attached is the missing part and the solution
A) AB = AD = BD = 0, BC = LC
AC = 
B) AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Explanation:
A) Forces in all members due to the load L in position A
assuming that BD goes slack from an inspection of Joint B
AB = 0 and BC = LC from Joint D, AD = 0 and CD = 4L/3 C
B) steps to arrive to the answer is attached below
AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Answer:
b). The same for all pipes independent of the diameter
Explanation:
We know,


From the above formulas we can conclude that the thermal resistance of a substance mainly depends upon heat transfer coefficient,whereas radius has negligible effects on heat transfer coefficient.
We also know,
Factors on which thermal resistance of insulation depends are :
1. Thickness of the insulation
2. Thermal conductivity of the insulating material.
Therefore from above observation we can conclude that the thermal resistance of the insulation is same for all pipes independent of diameter.
Answer:
v₀ = 2,562 m / s = 9.2 km/h
Explanation:
To solve this problem let's use Newton's second law
F = m a = m dv / dt = m dv / dx dx / dt = m dv / dx v
F dx = m v dv
We replace and integrate
-β ∫ x³ dx = m ∫ v dv
β x⁴/ 4 = m v² / 2
We evaluate between the lower (initial) integration limits v = v₀, x = 0 and upper limit v = 0 x = x_max
-β (0- x_max⁴) / 4 = ½ m (v₀²2 - 0)
x_max⁴ = 2 m /β v₀²
Let's look for the speed that the train can have for maximum compression
x_max = 20 cm = 0.20 m
v₀ =√(β/2m) x_max²
Let's calculate
v₀ = √(640 106/2 7.8 104) 0.20²
v₀ = 64.05 0.04
v₀ = 2,562 m / s
v₀ = 2,562 m / s (1lm / 1000m) (3600s / 1h)
v₀ = 9.2 km / h
Answer:
<em>0.0386 hr</em>
<em></em>
Explanation:
Area = 565 cm^2 = 0.0565 m^2 (1 cm^2 = 0.0001 m^2)
flux state rate = 220 mole/m^2-day
<em>There are 24 hrs in a day,</em> therefore rate in hrs will be
220/24 = 9.17 mole/m^2-hr
mass of water = 0.4 kg
molar mass of water = (1 x 2) + 16 = 18 kg/mole
therefore,
<em>mole of water = mass of water/molar mass of water</em>
mole of water = 0.4/18 = 0.02 mole
<em>mole flux = mole/area</em> = 0.02/0.0565 = 0.354 mol/m^2
<em>time that will be taken will be for water to pass = mole flux/mole flux rate</em>
time = 0.354/9.17 = <em>0.0386 hr</em>