Approximately 68% of a normal distribution lies within one standard deviation of the mean, so this corresponds to students with scores between (57.5 - 6.5, 57.5 + 6.5) = (51, 64)
Answer:
48 hats and 104 shirts
Step-by-step explanation:
These are the equations you build from the problem:
h + s = 152
8.50h + 12s = 1656
This is how I solved them:
s= 152-h
8.5h + 12(152-h) = 1656
8.5h + 1824 - 12h = 1656
Solve for h
h= 48
Put this into first equation (h +s = 152) to get s
Answer:
48.6
Step-by-step explanation:
If you use 8.1g of sugar for 1 cake then 6 cakes will be 48.6g of sugar
Just do 8.1*6 and you will get 48.6
Answer:
its c
Step-by-step explanation:
By the converse of the hinge theorem, mAngleS > mAngleC.
Consider one pyramid
Side length of base = 1.5cm and its height is 1 cm
Slant height of one of the lateral faces = sqrt(1^2 + 0.75^2) = 1.25 cm
Area of one of the triangular faces = 0.5 * 1.5* 1.25 = 0.9375 cm^2
There are 8 of these so the required surface area = 8 * 0.9375
= 7.5 cm^2 Answer