To calculate the number of shingles, we first calculate for the total area of the roof of Janice's house. From the figure, we can calculate the area of the two shapes: pyramid and a rectangular prism.
A(pyramid) = lw+l√[(w/2)²+h²]+w√[(l/2)²+h²]
A = 208 m²
A(prism) = 2(wl+hl+hw)
A = 293 m²
Total area = 501 m²
Number of shingles she needs = 501 m² / 2.25 m² =<span> 223</span><span>
</span>
Answer:
Original sum of money = $2246.51
Step-by-step explanation:
Interest = $96.60
Interest is compounded 6 times in a year ; n = 6
time = 1 year ; Rate of interest (r) = 4.2%
Interest = Future Value - Principal Value ...........(1)
![\text{Future Value = }Principal\cdot (1+\frac{r}{100\times n})^{n\cdot t}\\\\\text{Substituting this value in equation (1) , We get }\\\\Interest=Principal\cdot (1+\frac{r}{100\times n})^{n\cdot t}-Principal\\\\\implies 96.60=Principal[\cdot (1+\frac{4.2}{100\times 6})^{6\cdot 1}-1]\\\\\implies Principal=\$2246.51](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BFuture%20Value%20%3D%20%7DPrincipal%5Ccdot%20%281%2B%5Cfrac%7Br%7D%7B100%5Ctimes%20n%7D%29%5E%7Bn%5Ccdot%20t%7D%5C%5C%5C%5C%5Ctext%7BSubstituting%20this%20value%20in%20equation%20%281%29%20%2C%20We%20get%20%7D%5C%5C%5C%5CInterest%3DPrincipal%5Ccdot%20%281%2B%5Cfrac%7Br%7D%7B100%5Ctimes%20n%7D%29%5E%7Bn%5Ccdot%20t%7D-Principal%5C%5C%5C%5C%5Cimplies%2096.60%3DPrincipal%5B%5Ccdot%20%281%2B%5Cfrac%7B4.2%7D%7B100%5Ctimes%206%7D%29%5E%7B6%5Ccdot%201%7D-1%5D%5C%5C%5C%5C%5Cimplies%20Principal%3D%5C%242246.51)
Hence, the original sum of money borrowed = $2246.51
The answer is Two students are the same age but have different heights. Hope this helps!
Answer: D. 15
Step-by-step explanation:
Given : The revenue each season from tickets at the theme part is represented by
.
The cost to pay the employees each season is represented by
.
From the given graph , we can see that at 4th season, the profit = 15
Hence, the estimated profit after four seasons. =15
To solve this question, you just need to count all the probability of the options.
The probability that a pitch not over the plate is a strike is zero. So, P(A | D) = 0.
True. It is 0/0+20= 0
The probability that a pitch not over the plate is a ball is 1. So, P(B | D) = 1.
True, it is 20/20+0= 1
The probability that a pitch over the plate is a strike is 10:15. So, ...
Incomplete but it sounds to be true. It should be 10/10+5= 10/15 = 2/3
The probability that a pitch over the plate is a ball is 5:10. So, P(B | C) = 0.5.