Answer:
The difference between two WACC is 1.2%.
Explanation:
As we know that
WACC = Ke * Ve / (Ve + Vd (1-Tax)) + Kd * Vd*(1-tax) / (Ve + Vd*(1-Tax))
Using the Book Value Method:
WACC = 14% *$65 / ($65m + $45m (1-40%))
+ 6% *$45m*(1-.4) / ($65m + $45m (1-40%))
WACC = 10% + 1.8% = 11.8%
<u>Using the market value method:</u>
Market Value of Common Stock = Common Shares * Market value per share
Market Value of Common Stock = 10 million * $22.5 per share = $225m
WACC = 14% *$225 / ($225m + $50m (1-40%))
+ 6% *$50m*(1-.4) / ($225m + $50m (1-40%))
WACC = 12.35% + 0.7% = 13%
The difference between two WACC is 1.2%.
Answer:
a) $250,000
b) Zero
c) $6,100
d) $47,500
Explanation:
a) Bloomington owes $250,000 at year-end 2016 for inventory purchase.\
This relates to account payable and the amount to be reported as liability as at year-end 2016 is $250,000.
b)Bloomington agreed to purchase a $31,000 drill press in January 2017.
No liability will be recognized at year-end because the entity has no present obligation as there is no legal or constructive responsibility to pay $31,000. What occurred is just an agreement that can be altered.
c) During November and December of 2016, Bloomington sold products to a customer and warranted them against product failure for 90 days. Estimated costs of honoring this 90-day warranty during 2017 are $6,100.
The entity will recognized $6,100 as warranty payable as the entity has a present obligation as at year-end 2016 to compensate the customer.
d)Bloomington provides a profit-sharing bonus for its executive equal to 5% of reported pretax annual income. The estimated pretax income for 2016 is $950,000. Bonuses are not paid until January of the following year
The entity will report 5% of $950,000 ($47,500) as liability at year-end 2016 as the the entity has a present obligation to settle its executive.
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Sales = 145,000 units
Desired ending inventory = 28,500 units
Beginning inventory = 21,750
Budgeted production in units for November:
= Sales + desired ending inventory - Beginning inventory
= 145,000 units + (190,000 × 15%) - 21,750
= 145,000 units + 28,500 - 21,750
= 151,750 units
Answer: 4). Unrealistic performance goals.
Explanation: Ethics are moral principles that guide how an individual acts. Ethics involves integrity and values.
In the context above, employees were given unrealistic sales targets regardless of the economic constraint of the nation. This hampered the ethical nature of some of the Staff as for fear of being penalized they became unethical.