Answer:
$54,400
Explanation:
The balance in the refund liability account would be calculated as;
Ending balance of sales return allowance = Opening balance of allowance + Expected sales return - Actual sales return
Given that;
Opening balance = $33,400
Expected return = $740,000 × 7% = $51,800
Actual return = $30,800
Therefore,
Ending balance of sales returns = $33,400 +$51,800 - $30,800 = $54,400
The balance in the refund liability account at the end of 2021 is $54,400
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
Condelezza Co. expects to produce 10,000 units of Product A and 20,000 units of Product B in the coming year.
Budgeted factory overhead costs for the coming year are:
Assembly $310,000
Finishing 240,000
Total $550,000
The machine hours expected to be used in the coming year are as follows:
Assembly Dept.
Product A 15,100
Product B 4,900
Total 20,000
Finishing Dept.
Product A 9,000
Product B 11,000
Total 20,000
A) Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 550,000/40,000= $13.75 per machine hour
B) Departamental rates:
Assembly= 310,000/20,000= $15.5 per machine hour.
Finishing= 240,000/20,000= $12 per machine hour.
Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
Answer:
Explanation:
Base on the scenario been describe in the question, the algorithm that describe professor Dumbledore’s problem, or correctly
reports that there is no valid assignment whose total cost is finite is written as follows; Dumbledore needs to assign instructors to committees so that (1) each committee is full, (3) no
instructor is assigned to more than three committees, (2) only suitable and willing instructors
are assigned to each committee, and (4) the total cost of the assignment is as small as possible.
Describe and analyze an efficient algorithm that either solves Dumbledore’s problem, or correctly
reports that there is no valid assignment whose total cost is finite
.
In this report, there are three variables being
mentioned. These are:
1st variable = 19 minutes
2nd variable = 7 jumps
3rd variable = 79%
In this problem, I believe what we are asked to do is to
identify the type of variable the 2nd variable is. We are given that
the 2nd variable is “7 jumps”.
This means that the 2nd variable is quantitative because it
refers to or relating to a measurement of something rather than the quality. We
also know that jumps can only take whole numbers, not decimal. Therefore it is
also discrete. Hence, the 2nd variable is:
quantitative and discrete