Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
Answer:
Constituency
Explanation:
CSIRT stands for Computer Security Incident Response Team, they are a group of experts that are hired to handle all incidents that occurred within your computer system.
In CSIRT term, constituency refers to area of expertise that each members of the team possess along with division of responsibilities that they have within the team . Having wider range of constituency tend to make the team become more efficient and capable to handle different types of attacks to the system.
Answer:
The answer is: E) Idea screening
Explanation:
Idea screening is the second stage (comes after idea generation) of the new product development process. Its main purpose is to select "good ideas" and filter out "bad ideas".
The following questions usually help in defining what ideas can classify as good or bad.
- Do we really need to introduce a new product?
- Can our existing facilities produce the new product, or what is needed for them to be able to?
- Can we sell the new product with our existing marketing network, or what do they need to be able to do so?
- When will the new product generate profit?
Many times the concept of good or bad idea depends on the organization itself. If the answers to the questions above are positive and the company is able to go along with the project, then the new product should continue to stage 3 (concept testing).
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered
Non-price rationing system is commonly done by queuing (to resolve rationing problems brought by price ceilings) and by coupons (to restore buyer equilibrium). Favored customers who received special treatment from dealers when there is an excess demand, which means: owners giving goods and services to their friends, is another non-price rationing mechanism. I hope that this is the answer that you were looking for and it has helped you.