Answer:
May's sales that are expected to be noncollectable are $7500.
Explanation:
The total collections from a months's credit sales is expected to be as follows,
35% in the month of sale
54% in the following month
6% in the second month after sale
The remaining is expected to be noncollectable.
The credit sales for a month are equal to 100%.
The percentage of noncollectable sales is = 100 - (35 + 54 + 6) = 5%
Thus, 5% of each month's sale is expected to be noncollectable.
May's sales that are expected to be noncollectable are,
Noncollectable Sales-May = 150000 * 0.05 = $7500
Answer:
Monopolistic competition exists in industries that have many firms offering similar products or services. In monopolistic competition, those similar products are not perfect substitutes for one another. Barriers in entry and exit of these industries are low and decisions made by one firm do not directly affect its competitors. In the short term, a monopolistically competitive industry can incur losses nut <em>only if those loses are higher than the fixed costs the organization will stop operations</em>.
The variable cost is calculated as -
Sales - Variable cost = Contribution Margin
Given, Contribution Margin = 25 %
Variable cost = 1 - Contribution Margin = 1 - 25 % = 75 %
25 % of Sales = Contribution Margin = $ 400,000
Sales = $ 400,000 ÷ 25 %
Sales = $ 1,600,000
Variable costs = 75% of Sales = 75 % × $ 1,600,000 = $ 1,200,000
Answer:
power exercised by use of fear of punishment for errors of omission or commission by employees.
Explanation:
Coercive power is characterized because the use of force to get a worker to obey an order or command, where control comes from one's right to threaten the employee for non - adherence. Like that this power is in place when a person worked an order in fear of losing their job or their benefits package.