Answer:
$62,600
Explanation:
Net operating income under variable costing = $63,800
Fixed manufacturing overhead cost deferred in inventory = (300 units multiplied by $4) =$1,200
the absorption costing net operating income last year= $63,800 - $1,200 = $62,600
Answer:
a) 67% of filers surveyed plans to file their taxes electronically.
b) 613 people will use the professionals to prepare their taxes.
Explanation:
Given that;
survey shows 684 of 1021 people would most likely file electronically.
a)
to estimate the percentage of all taxpayers who file electronically, we say;
(684 / 1021) * 100% = 0.6699 = 0.67
therefore 67% of filers surveyed plans to file their taxes electronically.
b)
Given that 60% ( 0.6 ) said they would us professionals, now to find how many people did it this way, we say;
( 60 / 100) * 1021 = 612.6 = 613 (we are talking about number of person)
so 613 people will use the professionals to prepare their taxes.
Answer:
a. Janice must adjust the total value 2018 GDP for inflation.
Explanation:
Gross domestic product is defined as the amount of goods and services produced by a country in a particular period. It is a measure of economic growth of the country.
Real GDP is calculated from GDP by adjusting for inflation of deflation. Real GDP gives a more clear picture of the economy since it considers the reality of inflationary effect on prices.
For example when prices go up and GDP is used, it will seem the country is producing more. Which is a wrong assumption.
Real GDP give a more accurate insight into a countrie's productivity.
Answer and Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follow:-
We assume that
X = No. of children
Y = Standard type
Z = Executive type
So,
5x + 4y + 7z = 185.........(1)
3x + 2y + 5z = 115.........(2)
2x + 2y + 4z = 94
x + y + 2z = 47.........(3)
Equation (2) multiply by 2
6x + 4y + 10z = 230
From equation (1) to (2)
5x + 4y + 7z = 185
6x + 4y + 10z = 230
-x + 0 - 3z = -45
x + 3z = 45.......(4)
Equation (3) multiply by 4
4x + 4y + 8z = 188
From equation (1) to (3)
5x + 4y + 7z = 185
4x + 4y + 8z = 188
x + 0 - z = -3
- x + z = 3……(5)
From equation (5) to (4)
x + 3z = 45
-x + z = 3
4z = 48
Executive type = Z = 48 ÷ 4 = 12
Z = 12 in equation (5)
-x + 12 = 3
x = 9 (children type)
x=9, z=12 in equation 1
5x + 4y + 7z = 185
5 × 9 + 4 × y + 7 × 12=185
45 + 4 × y + 84 = 185
4y = 56 ÷ 4
Y= 14(Standard type)
Answer:
may give rise to conflicts of interest between dominant shareholders and small outside shareholders.
Explanation:
Concentration of ownership of a firm occurs when only a person or a few individuals own large portions of the company.
Decision making on important aspects of the business are taken by these circle of people.
Concentrated ownership is an internal governance system where the majority owners have high degree of control on how the business operates.
This leads to conflict between the major owners and other small shareholders. The small shareholders may feel left out in decisions concerning the business.