Answer:
A. $117 million
B.13%
C. $21.75
Explanation:
B. Calculation to determine How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date
Expected Loss= 390*30%
Expected Loss= $117 millions
Therefore How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date will be $117 millions
B. Calculation to determine What percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss
First step is to calculate the Existing Shares Value
Existing Shares Value =36*$25
Existing Shares Value= $900 millions
Now let calculate the Expected Loss %
Expected Loss % = $ 117/$ 900
Expected Loss % = 13%
Therefore the percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss will be 13%
C. Calculation to determine At what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement
Price Per Share: $ 25*(1 - 0.13)
Price Per Share$25*0.87
Price Per Share: $21.75
Therefore what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement is $21.75
The concept of subsidy is very well-explained in this item. From the context, subsidy is the amount that is payed by the government to the buyer every time a purchase is made. Since, the concept of subsidy is very favorable to consumers then, the demand for a certain product would definitely go high.
Answer: The stage of communication is MESSAGE DECODING.
Explanation: Decoding of a message involves interpreting and understanding a message. It is the process of converting a message sent into thoughts.
A message is first received by a receiver who then begins to interpret it. The receiver translates the message into meaningful symbols that is easily understood by him. When you decode a message, you get the meaning out of a conversation or message. As such, a message can be said to be completely decoding when then is successful communication.
Answer:
Zumba classes sell all 20 participant spots at a price of $4.50 each. When the instructor raised the prices to $5.50, 10 people attended the class. From the midpoint method, the price elasticity of demand for Zumba is:
0.286
Explanation:
20 at $4.50= $90
10 at $5.50= $55
price elasticity= change in quantity demand/ change in price
20-10= 10 change in quantity demand
$90-$55= $35
10/35=0.286
Answer:
Manufacturing overhead allocated to product P56L is $249,200
Explanation:
The missing beginning part of the question is as written below
"<em>Bippus Corporation manufactures two products: Product X08R and Product P56L. The company uses a plantwide overhead rate based on direct labor-hours. It is considering implementing an activity-based costing (ABC) system that allocates its manufacturing overhead to four cost pools. The following additional information is available for the company as a whole and for Products X08R and P56L.
</em>
<em>Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity"</em>
<u>Solution</u>
Predetermined overhead rate = Estimated overhead/Estimated direct labor hours
Predetermined overhead rate = (247,000 + 60,000 + 56000 + 260,000) / 10,000
Predetermined overhead rate = 623,000 / 10,000 dhl
Predetermined overhead rate = 62.30 per direct labor hour
Manufacturing overhead allocated to product P56L
= 4,000 hours * 62.30
= $249,200