Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!
Answer: Option (e) is the correct answer.
Explanation:
A bond that is formed when an electron is transferred from one atom to another results in the formation of an ionic bond.
For example, NaBr will be an ionic compound as there is transfer of electron from Na to Br.
Whereas a bond that is formed by sharing of electrons is known as a covalent bond.
For example,
will be a covalent compound as there is sharing of electron between carbon and bromine atom.
Also, when electrons are shared between the combining atoms and there is large difference in electronegativity of these atoms then partial charges develop on these atoms. As a result, it forms a polar covalent bond.
For example, in a HBr compound there is sharing of electrons between H and Br. Also, due to difference in electronegativity there will be partial positive charge on H and partial negative charge on Br.
Thus, we can conclude that out of the given options HBr is the only compound that has polar covalent bonds.
Answer:
Altogether for both models; two red jellybeans, two white jellybeans, two black jellybeans and six blue jellybeans.
<em>Note: Since no specific color was stated for oxygen atoms, the answer assigns blue colored jellybeans to represent oxygen atoms.J</em>
Explanation:
Sodium bicarbonate, NaHCO₃ is a compound composed of one atom of sodium, one atom of hydrogen, one atom of carbon and three atoms of oxygen.
Since red jellybeans represent sodium atoms, white jellybeans represent hydrogen atoms, black jellybeans represent carbon atoms and blue jellybeans represent oxygen atoms, each of the two students will require the following number of each jellybean for their model of sodium carbonate: One red jellybean, one white jellybean, one black jellybean and three blue jellybeans.
Altogether for both models; two red jellybeans, two white jellybeans, two black jellybeans and six blue jellybeans.
Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .
(46x8.0)+(47x7.8)+(48x73.4)+(49x5.5)+(50x5.3) = 4792.3
4792.3/100 = 47.923 this is the average atomic mass of Titanium