Step-by-step explanation:
first your going to break down your total then since you have nine balls of yarn you going to take out the 9.45
As of 12:04 EST U.S.
$1=<span>112.624847Yen
So:
100USD(112.624847Y/1USD)=11262.62 Yen</span>
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
<h2>
Answer with explanation:</h2>
As per given , we have
, n=331
Critical value for 90% Confidence interval : 
a) Confidence interval :


Hence, a 90% confidence interval for the proportion of Americans who decide to not go to college because they cannot a ord it : 
b) Margin of error : E=1.5%=0.015
Formula for sample size : 
For p =0.48 , we have

Hence, the required sample size to survey = 3002
Mode is most occurring
There is no mode for the peas as there is no score occurring more than once
Median is middle number
So cross of 4 and 5, and 7 and 8
Median is 6
Mean is average
4+5+6+7+8 divided by five
Mean is 6