Answer:
Assuming Ashley didn't take any week off. Ashley earning in the first year:
500*52=$26000
She earns the second year:
26000 * 1.2 = $31200
She spent 5%
31200 * 0.05 = $1560
The remaining yearly earning:
31200 - 1560 = $29640
Weekly earning:
29640 ÷ 52 = $570
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/3450376#readmore
75 extra minutes because $61.20-$49.95=$11.25 and $11.25/$0.15=75.
Answer:
Step-by-step explanation:
For the null hypothesis,
H0 : p = 0.63
For the alternative hypothesis,
Ha : p < 0.63
This is a left tailed test
Considering the population proportion, probability of success, p = 0.63
q = probability of failure = 1 - p
q = 1 - 0.63 = 0.37
Considering the sample,
Sample proportion, P = x/n
Where
x = number of success = 478
n = number of samples = 800
P = 478/800 = 0.6
We would determine the test statistic which is the z score
z = (P - p)/√pq/n
z = (0.6 - 0.63)/√(0.63 × 0.37)/800 = - 1.76
From the normal distribution table, the area below the test z score in the left tail 0.039
Thus
p = 0.039
Let x <u>represent</u> the <u>number of cups</u> of Superfiber Will ate this week and let y represent the number cups of Fiber Oats he ate this week.
1. If in Superfiber cereal, there are 5 grams of fiber in one cup, then in x cups there are
grams of fiber.
2. If in Fiber Oats cereal, there are 4 grams of fiber in one cup, then in y cups there are
grams of fiber.
3. The total amount of fiber Will ate is
grams.
4. This week Will ate at least 30 grams of fiber. Then

Answer: correct choice is A.
Hey mark me brainlest but ur answer is 27/45
Bess ur day.