$25,000 is the answer you would take $620,000 x 0.04 (4%)= 24,800 which rounds to 25,000
One of the easiest question I've seen.
It's a scale factor of 5 because,
5*5=25
5*3=15
5*4=20
Hope this helps!
Answer:
75 in coupons.
250 in dividends.
profit of 600 - 425 = 175 from her stock investment.
her total income is 250 + 75 + 175 = 500.
if all of this is taxed at 10%, then her tax will be 500 * .1 = 50.
Answer:
15 feet.
Step-by-step explanation:
A bulletin board has been shown in the figure below.
Where the width of the board AB = DC =
= 4.5 feet
and the length of the board AD = BC = 6 feet
As Ms. Berkin is dividing the board by stretching the ribbons to the opposite corners so the length of ribbons will be AC and BD.
In right angle triangle <em>ADC</em>, using Pythagorean Theorem,
= 
feet
Similarly in triangle <em>BDC</em>,

feet
Thus, total length of the ribbon used = AC + BD = 7.5 + 7.5 = 15 feet
| x - 8| = 3
x - 8 = 3 - (x - 8) = 3
x = 3 + 8 -x + 8 = 3
x = 11 -x = 3 - 8
-x = - 5
x = 5
Minimum : 5% Maximum : 11% if u need them added it is 16%